Najlepsze tabletki na sen

Najlepsze tabletki na sen. Po które preparaty warto sięgnąć?

Śpimy coraz mniej i coraz gorzej. Zaburzenia snu deklaruje co drugi Polak. Jak sobie radzić z zaburzeniami snu i jakie tabletki na sen wybrać? Podpowiadamy skuteczne sposoby.

tabletki na sen

Ile snu potrzebuje człowiek?

Choć w pewnym stopniu ilość snu jest cechą indywidualną i uwarunkowaną genetycznie, to większość ekspertów zaleca, by dorosły człowiek powyżej 18. roku życiu spał 7-9 godzin na dobę. Bywają osoby, którym wystarcza zaledwie 5-6 godzin snu, jednak są to raczej pojedyncze przypadki.

 

Z reguły sen podzielony jest na pięć cykli, z czego każdy trwa około 90 minut. Pięć cykli po 90 minut to łącznie 450 minut, a to stanowi 7,5 godziny. Należy jednak mieć na uwadze, że u niektórych osób cykle są dłuższe lub krótsze, dlatego też zauważamy różnice w potrzebach dotyczących nocnego wypoczynku.

 

Powszechna bezsenność

Zaburzenia snu są powszechne i należą do najczęstszych problemów zdrowotnych osób dorosłych. Najczęstszą formą zaburzeń snu jest bezsenność. Stanowi ona 90% tych zaburzeń1. Bezsenność jest trzecią pod względem częstości występowania skargą, jaką zgłaszają pacjenci lekarzowi, zaraz po bólu głowy oraz dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego.

 

Powszechność bezsenności sprawia, że zasługuje ona na miano choroby cywilizacyjnej XXI wieku, dlatego też wiele osób szuka pomocy u specjalistów lub samodzielnie wybiera tabletki na sen bez recepty. Warto tutaj wspomnieć, że leki nasenne bywają nadużywane, więc przed wyborem odpowiednich dobrze jest skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem rodzinnym.

 

Czym jest bezsenność?

Bezsenność klinicznie opisuje się jako trudności w zasypianiu i w utrzymaniu snu oraz we wczesnym wybudzaniu się. Termin bezsenność automatycznie kojarzy się ze skróconym snem nocnym. Należy jednak pamiętać, że jest to zaburzenie dotyczące całodobowego funkcjonowania. Dlatego bezsenność definiuje się jako sytuację, w której śpimy zbyt krótko w stosunku do swoich potrzeb. To z kolei prowadzi do pogorszenia funkcjonowania w ciągu dnia.

 

Sen nieregenerujący to problem w znacznym stopniu pogarszający jakość życia i utrudniający codzienne funkcjonowanie społeczne i zawodowe.

 

Jak bezsenność wpływa na jakość życia?

Bezsenność to nie tylko problem z zaśnięciem i gorsze funkcjonowanie w ciągu dnia. Sen to przynajmniej 30% naszego życia i nieprawidłowości występujące w tym okresie wpływają na ogólny stan zdrowia. Warto zauważyć, że na większe ryzyko bezsenności mają wpływ takie czynniki socjoekonomiczne jak rozwód, separacja czy owdowienie.

 

O tym, że sen jest niezwykle ważny, doskonale wiedzą sportowcy. Sen i regeneracja jest w świecie zawodowców tak samo ważny jak treningi i żywienie. Wysypianie się warunkuje dobrą kondycję fizyczną i osiąganie wyników. Niedobór snu skutkuje pogorszeniem koordynacji ruchowej, szybszym męczeniem się w wyniku nieprawidłowych funkcji metabolicznych, wydłużeniem czasu reakcji i często zwiększeniem ryzyka urazów, a także wydłużonym czasem potrzebnym do odpoczynku i regeneracji po wysiłku.

 

Prawidłowy sen wywiera istotny pozytywny wpływ na układ immunologiczny. Zbyt mała ilość snu skutkuje obniżeniem odporności. Zaburzenia snu mają również wpływ na ryzyko chorób układu krążenia, zwłaszcza nadciśnienia tętniczego.

 

Jakie tabletki na sen wybrać?

Leczenie farmakologiczne bezsenności polega na podawaniu różnych leków „poprawiających” sen. Najpowszechniej stosowanymi lekami są antagoniści receptora benzodiazepinowego. Do tej grupy należą wszystkie tradycyjne benzodiazepiny oraz leki nasenne nowej generacji: zolpidem, zopiklon i zaleplon. Wszystkie te leki wymagają recepty od lekarza specjalisty, który może je zapisać wyłącznie po dokładnym wywiadzie i badaniu pacjenta.

 

Natomiast w przypadku zaburzeń snu związanych np. ze zmianą stref czasowych czy pracą zmianową lub okresowymi sytuacjami stresowymi wybór najczęściej pada na tabletki na sen niewymagające recepty. Specjaliści zalecają m.in. preparaty ziołowe np. z melisą, szyszkami chmielu czy korzeniem koziołkach lekarskiego. Są one dostępne w aptece w postaci herbat i tabletek.

 

W aptece można znaleźć również tabletki na sen z melatoniną, które pomagają w regulacji rytmu okołodobowego. Należy wybierać preparaty wysokiej jakości, zarejestrowane jako leki. Melatonina, która zawarta jest w tabletkach bez recepty, leczy zaburzenia rytmu snu, pozytywnie wpływa na: proces zasypiania, regulację faz snu i jego długość. Lek na bezsenność z melatoniną będzie dobrym wyborem w przypadku osób wykonujących pracę zmianową, czy podróżujących – zmieniających strefy czasowe. Świetnie sprawdza się również u seniorów, u których bezsenność jest często spowodowana niskim poziomem melatoniny. Preparaty takie pozwalają przywrócić odpowiedni poziom hormonu w organizmie. Tabletki na sen z melatoniną są bezpieczne i można je stosować jako pomoc w walce z problemami ze snem.

 

Tutaj dowiesz się gdzie kupić Melatoninę LEK-AM.