Jak przestawić się na wcześniejsze wstawanie?

jak przestawić się na poranne wstawanie

Zmienił się Twój tryb życia i chcesz przestawić swój organizm na wcześniejsze wstawanie? A może frustruje Cię to, że każdy poranek to walka o wstanie do pracy czy na zajęcia? Zapewne wiesz, że wcześniejsze wstawanie może być kluczem do bardziej produktywnego i zrównoważonego życia. Jeśli marzysz o tym, aby zacząć dzień wcześniej, ale trudno ci zmienić swoje przyzwyczajenia, poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak to osiągnąć.

Jak przestawić się na poranne wstawanie? 10 porad

1. Stopniowe zmiany, nie drastyczne rewolucje

Zaczynamy od jednej z najważniejszych strategii – stopniowego przesuwania godziny wstawania. Zamiast drastycznych zmian, co kilka dni przesuwaj budzik o 15 minut wcześniej. To pozwoli twojemu organizmowi dostosować się do nowego harmonogramu snu bez szoku, a zarazem spowoduje mniejszy opór.

2. Idź spać wcześniej

Może to banał, ale warto pamiętać, że wcześniejsze wstawanie zaczyna się wieczorem. Skróć czas spędzany przed ekranem telewizora czy smartfona, unikaj późnych posiłków i stwórz sobie spokojne rytuały przed snem (o tym za moment). Pójście spać wcześniej pozwoli Ci wcześniej wstać – oczywiście zakładając, że nie cierpisz z powodu dużych niedoborów snu i Twój organizm nie musi „nadrabiać”.

3. Ustal sobie stały harmonogram zasypiania

Stały harmonogram snu to klucz do regulacji zegara biologicznego. Staraj się chodzić spać i wstawać o tych samych porach codziennie, nawet w weekendy (wiemy, to trudne!). Organizm dostosuje się do tego harmonogramu, ułatwiając Ci w konsekwencji wcześniejsze wstawanie.

4. Stworzenie rytuałów przed snem

Jedną z odpowiedzi na to, jak przestawić się na wcześniejsze wstawanie, są rytuały przed snem, które mogą znacząco poprawić jakość twojego snu. Czytanie książki, słuchanie spokojnej muzyki czy praktyka jogi to przykłady działań, które często pomagają przygotować ciało i umysł do odpoczynku w nocy.

5. Unikaj niebieskiego światła

Jeśli Twoja rutyna obejmuje długie godziny ze smartfonem w ręce, a przed snem musisz jeszcze raz sprawdzić feed na Instagramie – pora to zmienić. Unikaj ekranów elektronicznych przed snem, ponieważ światło niebieskie zakłóca produkcję melatoniny, hormonu regulującego sen. Zamień godzinę korzystania z elektroniki na czytanie książki lub medytację, a nawet gry planszowe, puzzle czy rysowanie albo inne hobby. Opcji jest wiele! W ostateczności włącz w telefonie tryb nocny, który ogranicza emitowanie światła niebieskiego.

6. Zmęcz się! Aktywność fizyczna dla lepszego snu

Regularna aktywność fizyczna w ciągu dnia może pomóc poprawić sen, co z kolei ułatwi wcześniejsze wstawanie. Upewnij się jednak, że ostatnie intensywne ćwiczenia wykonasz na kilka godzin przed snem, aby nie pobudzać organizmu w porze zasypiania.

7. Śniadanie jako motywacja? Dlaczego nie

Planuj smaczne śniadanie jako dodatkową motywację do wcześniejszego wstawania. Może to być pyszna owsianka, świeże owoce z jogurtem i musli lub ulubiona kawa do croissantów, po które udało Ci się wyskoczyć do lokalnej piekarni. Perspektywa pysznego śniadania może skutecznie zmotywować do opuszczenia łóżka!

8. Unikaj drzemek

Długie drzemki w ciągu dnia mogą zakłócać naturalny rytm snu w nocy. Staraj się więc ich unikać, a cały odpoczynek skupić w ciągu ośmiu godzin nocnego snu.

9. Stwórz przyjemną przestrzeń wokół siebie

Przyjemna przestrzeń sypialniana może sprzyjać spokojnemu snu – to, jak wygląda nasze otoczenie, mocno wpływa na samopoczucie i nastrój. Zainwestuj w wygodne łóżko, przyciemniające zasłony i dostosuj temperaturę dokładnie tak, jak lubisz, aby stworzyć warunki idealne do wczesnego zasypiania oraz wstawania.

10. Bądź konsekwentny

Jak wcześnie wstawać? Najlepiej konsekwentnie i regularnie! Najważniejsze to być konsekwentnym w swoich staraniach. Trzymaj się ustalonego harmonogramu, nawet w weekendy czy w dni, kiedy jeszcze jeden odcinek serialu bardzo kusi. Im bardziej będziesz trzymać się planu, tym łatwiej przyjdzie Ci wcześnie wstawać.

Sposoby na poranne wstawanie – co jeśli nie działają?

Jeśli powyższe metody i wskazówki jak przestawić się na wcześniejsze wstawanie nie działają, udaj się do specjalisty. Powodów takiej sytuacji może być wiele – od rozregulowanego poziomu hormonów (np. melatoniny) po poważne problemy zdrowotne. 

Zmiana nawyków może być wyzwaniem, ale stosując się do tych skutecznych strategii, z czasem zauważysz, że wcześniejsze wstawanie staje się dla ciebie naturalne.

przeczytaj także

Przeczytaj również najnowsze artykuły

Sprawdź artykuły z wybranych kategorii