poziom melatoniny u seniora

Jak przywrócić odpowiedni poziom melatoniny u seniorów? Zadbaj o swój sen

Często wraz z wiekiem można zaobserwować pogłębiające się zaburzenia snu. Polegają one na przyspieszeniu faz snu, czego objawem jest wcześniejsze niż zazwyczaj kładzenie się spać, a także zbyt wczesne wstawanie. Dodatkowo sam sen nocny znacznie ulega skróceniu, czego konsekwencją są częste drzemki w ciągu dnia. Dodatkowo wśród seniorów często można się spotkać z problemem obniżonej jakości snu. Taka sytuacja jest często męcząca zarówno dla osób dotkniętych wymienionymi problemami, jak i dla ich bliskich. Jak zatem rozpoznać bezsenność u starszych osób oraz jak sobie z nią radzić?

jak zadbać o sen u seniora

Wpływ snu na organizm człowieka

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb naszego organizmu. Według piramidy Maslowa znajduje się u samych podstaw naszego funkcjonowania zaraz obok potrzeby zaspokajania głodu, pragnienia oraz innych potrzeb fizjologicznych. Nic więc dziwnego, że kiedy brakuje nam snu, czujemy się rozbici, nieszczęśliwi i trudno nam normalnie funkcjonować. Odpowiednia jakość oraz długość snu pośrednio wpływa na bardzo wiele procesów zachodzących w naszym ciele. Na przykład osoby chcące zrzucić wagę, powinny się porządnie wysypiać, ponieważ brak snu często przejawia się w naszym organizmie w zachciankach na słodycze, przekąski, a także w niekontrolowanych napadach głodu. Ponadto brak snu źle wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu. Problemy z koncentracją oraz zapamiętywaniem, brak kreatywności, obniżony nastrój – wszystko to możemy odczuwać, jeśli w nocy będziemy źle spać.

Do najczęstszych objawów zaburzeń snu możemy zaliczyć przede wszystkim zmęczenie, ale również bóle głowy, rozdrażnienie, przysypianie w ciągu dnia, pogorszenie koncentracji. Do tego przewlekłe zaburzenia snu mogą prowadzić do chorób, a przede wszystkim do zaburzeń hormonalnych, które często odpowiadają za problemy z odżywianiem i prowadzą do nadwagi, która z kolei jest pierwszym krokiem do otyłości i, co za tym idzie, cukrzycy, chorób jelit, nowotworów. Niedobór snu u osób starszych jest szczególnie groźny, gdyż może zwiększać ryzyko rozwoju Alzheimera oraz demencji.

 

Problemy ze snem u osób starszych

Osoby starsze, w wieku 65+ potrzebują od 7 do 8 godzin snu na dobę. Niestety na problemy ze snem seniorzy skarżą się bardzo często, a aż 20% z nich cierpi na chroniczne zaburzenia snu.

Mogą polegać na trudnościach w zasypianiu, zbyt wczesnym budzeniu się, wybudzaniu w trakcie snu oraz złej jakości snu. U osób starszych częstymi przyczynami problemów ze snem są bóle stawów oraz mięśni, bolesne skurcze, problemy z pęcherzem, zespół niespokojnych nóg, reumatyzm, zmiana nawyków oraz rytmu dnia wywołana, np. przejściem na emeryturę.

 

Co zalecić starszej osobie na spanie?

Aby zadbać o higienę snu w starszym wieku, należy zwrócić uwagę na plan dnia oraz podejmowane codziennie aktywności. Bardzo ważne jest, aby przede wszystkim skupić się na odpowiedniej diecie dla seniora. Powinna być ona lekkostrawna i pełna witamin oraz minerałów. Ważny jest również ruch i wszelkiego rodzaju aktywności. Niestety, ale często osoby na emeryturze świadomie rezygnują np. z wyjścia do sklepu czy spotkań z innymi ludźmi. W efekcie dużo czasu spędzają przed telewizorem. To ogromny błąd, który nie dość, że destrukcyjnie wpływa na mózg oraz jego funkcje, to dodatkowo może przekładać się na zaburzenia snu. Dlatego warto zaplanować sobie każdy dzień. Starszy wiek nie musi oznaczać samotności! Obecnie na większych osiedlach, w domach kultury czy szkołach są organizowane zajęcia dla seniorów np. gotowania, czy terapii artystycznej. Może, zamiast spędzać kolejne godziny z serialem, warto wziąć krzyżówkę i wyjść na spacer do parku? A może warto samemu podjąć inicjatywę i wraz z sąsiadami z okolicy wyjść np. do siłowni na świeżym powietrzu, kina lub pobliskiej instytucji kulturalnej na jakieś ciekawe wydarzenie? Każdy powód jest dobry, aby wyjść z domu i dostarczyć sobie wrażeń. Bez nich starsze osoby popadają w apatię i smutek, a co za tym idzie problemy ze snem u seniorów pogłębiają się.

 

Melatonina dla osób starszych na sen

Co na sen dla seniora? Wsparciem może być również sięgnięcie po melatoninę dla seniora na sen. Melatonina to hormon, którego wydzielanie jest regulowane poprzez cykl światło-ciemność. Wraz z wiekiem poziom melatoniny w organizmie spada, dlatego warto sięgnąć po preparaty, które przywrócą jej odpowiedni poziom. Aby zapewnić sobie spokojny sen, poza zmianą trybu życia i wprowadzeniem aktywności, warto sięgnąć po melatoninę w tabletkach, która pozwoli na długi i spokojny sen tak potrzebny naszemu organizmowi. Tak, by problemy ze snem u osób starszych przeminęły.