Zauważyłaś u siebie problemy ze snem, ale nie wiesz, czy przyczyną może być menopauza? Kobiety często zastanawiają się, czy zaburzenia snu w okresie menopauzy są powszechne, a nawet — czy są normą. Prawda jest taka, że dotykają znacznej części kobiet w czasie tych intensywnych zmian hormonalnych, dlatego warto odpowiednio się do nich przygotować, a jeśli już występują — sprawdzić, co możesz zrobić, aby im zaradzić. Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule.
Sen a menopauza. Jak to się łączy?
Zmiany hormonalne powiązane z okresem menopauzy nie pozostają bez wpływu na organizm — w tym właśnie na jakość snu. Trudności z zasypianiem, częste przebudzenia w środku nocy czy uczucie niewyspania pomimo obiektywnie wczesnego pójścia spać powszechnie pojawiają się u kobiet przechodzących menopauzę.
Jak hormony wpływają na sen w czasie menopauzy?
Mamy do czynienia ze spadkiem poziomu estrogenu i progesteronu. Estrogen pomaga utrzymywać stabilny, regularny cykl snu i czuwania — gdy jego poziom spada, może być to odczuwalne dla organizmu. To również jego obniżone wydzielanie przyczynia się do nocnych potów i uderzeń gorąca, które doskwierają kobietom i utrudniają ponowne zasypianie. Progesteron z kolei jest jednym z aspektów przyczyniających się do tego, że sen jest fragmentaryczny, czyli zamiast jednego ciągłego cyklu mamy kilka przebudzeń w ciągu nocy.
Nie tylko progesteron i estrogen
Pozostaje jeszcze hormon stresu, czyli kortyzol, który z kolei bywa podwyższony w menopauzie. Jego zbyt wysoki poziom w organizmie sprawia, że możesz mieć trudność z utrzymaniem snu i konsekwentną, dobrą, pełną regeneracją w nocy. Chcesz przywrócić sobie spokojny, regularny rytm snu i czuwania? Rozważ suplementację melatoniny. Sprawdź, jak działa melatonina LEK-AM.
Jak radzić sobie z problemami ze snem w czasie menopauzy?
Problemy ze snem w okresie menopauzy są bardziej powszechne niż może Ci się wydawać — to jednak dobra informacja. Współcześnie wiele kobiet korzysta z możliwości, które otwiera przed nimi współczesna medycyna, a do tego uczy się, jak dbać o siebie, by poprawić swoje samopoczucie. Najczęściej na zaburzenia snu w czasie menopauzy stosuje się:
- Terapię hormonalną, czyli tzw. hormonalną terapię zastępczą. Chodzi w niej o to, by wyrównać naturalnie spadający poziom hormonów i złagodzić objawy menopauzy. To duży krok, ale jak pokazują badania, wiele kobiet jest z niego zadowolone.
- Dbanie o higienę snu. Jeśli wcześniej nie miałaś problemu ze snem, ale teraz mocno odczuwasz skutki menopauzy (w końcu bezsenność a menopauza to nierzadkie połączenie), zadbaj o dobre praktyki związane ze spokojnym snem. Mamy dla Ciebie szczególnie przydatny artykuł: Techniki relaksacyjne i ćwiczenia na dobry sen.
- Zastosowanie suplementów, np. melatoniny. Często to pierwsze, po co sięgają kobiety w okresie menopauzy, by poprawić jakość swojego snu. Jeśli masz zaufanego lekarza rodzinnego, zapytaj go o możliwości i dawkowanie, jakie by zalecił w Twoim przypadku — każdą suplementację warto wprowadzać z głową.
Bezsenność a menopauza — to nie koniec świata!
Na szczęście współcześnie masz mnóstwo opcji, z których możesz skorzystać, by uregulować swój sen w czasie menopauzy. Czy to dbanie o sen i wprowadzenie technik relaksacyjnych, czy też suplementacja lub terapia hormonalna — wybierz to, z czym będziesz czuła się najlepiej.