Ciśnienie powietrza a senność

Ciśnienie powietrza a senność
Ocena 4.7/5

Sporo zwykło się mówić o pogorszeniu samopoczucia przez spadek ciśnienia — to jeden z tematów, które przewijają się w spontanicznych rozmowach przy porannej kawie, a jednocześnie potencjalny problem, z którym można coś zrobić. Czy wysokie ciśnienie wpływa na nasz sen? A może właśnie to niski barometr powoduje, że gorzej wypoczywamy? Co ma to wspólnego z tym, jak czujemy się za dnia? Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy ciśnienie wpływa na sen i relaks.

Ciśnienie powietrza a senność — garść faktów

Czy ciśnienie wpływa na sen? Faktem jest, że ciśnienie atmosferyczne może powodować ogólne zmęczenie człowieka, ale efekty takich zmian trudno jest zauważyć ze względu na to, że ludzki organizm reaguje na zmiany ciśnienia mniej wyraźnie niż na inne czynniki zewnętrzne, chociażby temperaturę. Nie mamy badań odzwierciedlających bezpośrednio wpływu ciśnienia na sen, ale na senność — już tak. Wahania ciśnienia muszą być jednak znaczące, żebyśmy rzeczywiście odczuli istotną reakcję organizmu. I przede wszystkim: większe znaczenie dla senności ma obniżenie ciśnienia niż jego wzrost.

Ciekawostka: Czy wiesz, że osoby szczególnie wrażliwe na zmiany atmosferyczne (czyli meteoropaci) mogą odczuwać zmiany ciśnienia nawet 5-6 godzin przed nadejściem frontu i do 5 godzin po jego przejściu?

A co gdy zmiany ciśnienia są szybkie i intensywne? Kiedy wahania ciśnienia wynoszą więcej niż 3 hPa w ciągu 3 godzin lub 8 hPa w ciągu doby możemy liczyć się z reakcją układu nerwowego. Najszybciej zauważymy zmiany w obrębie narządu słuchu (co na pewno niejednokrotnie odczułeś lecąc samolotem — to ucisk, kłucie lub dzwonienie w uszach), ale możemy też czuć się lepiej lub gorzej całościowo, np. mieć problem z pogłębionym zmęczeniem przy niskim ciśnieniu czy więcej napięcia przy wysokim. Podaje się, że przy spadku ciśnienia może pojawić się uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej. Nie bez znaczenia jest też kondycja stawów — zmiany ciśnienia powietrza wpływają negatywnie na problemy reumatyczne. 

Czy wysokie ciśnienie wpływa na nasz sen? 

Niekoniecznie — wysokie ciśnienie powietrza znosimy lepiej niż to przesadnie niskie. Dlaczego?

Wpływ ciśnienia na senność zbadała między innymi Pracownia Biometeorologii IMGW-PIB. Do jakich wniosków doszła? Gdy ciśnienie atmosferyczne spada, wraz z nim obniża się wagowa zawartość tlenu w powietrzu, wydłuża się nasz czas reakcji, zmniejsza koncentracja, i… rośnie senność. Powodem jest właśnie utrudnione przenikanie tlenu do krwi i tkanek. Nie każdy organizm jest w stanie szybko się przystosować do obniżenia ciśnienia, stąd też powszechne uczucie zmęczenia i senności.

A skoro o ciśnieniu mowa… Zobacz też: Niewyspanie a ciśnienie. Czy brak snu podnosi ciśnienie tętnicze krwi?

Co możesz robić, aby poczuć się lepiej przy spadkach ciśnienia?

Wiesz już, że ciśnienie powietrza a senność łączy całkiem sporo — co możesz zrobić przy niskim barometrze, by normalnie funkcjonować?

  1. Zadbaj o odpoczynek i regenerację! Pozwól sobie spać nieco dłużej, jeśli Twój organizm tego potrzebuje.
  2. Jeśli napoje z kofeiną działają na Ciebie dobrze i nie ma przeciwwskazań, by je włączyć do diety, możesz się nimi wspomóc w pierwszej połowie dnia, by ograniczyć senność.
  3. Ponieważ jednym z problemów związanych ze spadkiem ciśnienia jest tak naprawdę niedostateczna ilość O2 w krwi, wprowadź do rutyny ćwiczenia aerobowe pozwalające się natlenić!

Ciekawostka: Co jeszcze łączy sen i ciśnienie? Aktualnie prowadzone są badania mające na celu ocenienie, jak Positive Airway Pressure (PAP) Therapy, czyli dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych, wpływa na leczenie pacjentów z obturacyjnym bezdechem sennym. Wnioski są zdecydowanie obiecujące, warto więc mieć to na uwadze.

Przypisy

przeczytaj także

Przeczytaj również najnowsze artykuły

Sprawdź artykuły z wybranych kategorii