zmęczenie po wstaniu z łóżka

Zmęczenie po wstaniu z łóżka — skąd się bierze u osób starszych?

Według badań jednym z najczęstszych problemów dotyczących jakości snu jest zmęczenie po przebudzeniu i – nieco szerzej – uczucie braku energii w godzinach porannych. Dlaczego zmęczenie po z łóżka wstaniu pojawia się tak często? Co możesz z tym zrobić, aby poprawić jakość swojego życia?

dlaczego wstaje zmęczony

Dlaczego wstaję zmęczony? Przyczyny uczucia zmęczenia po wstaniu

Uczucie zmęczenia po wstaniu może mieć wiele przyczyn  – sam wiek wpływa niejednokrotnie na poziom energii i samopoczucie. Osoby po 50. roku życia często mają trudności z utrzymaniem zdrowego wzorca snu z wielu przyczyn, np. zmian hormonalnych, w tym obniżającego się poziomu melatoniny wraz z wiekiem, a także dolegliwości bólowych czy chorób.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kilku głównych czynników, które warto na starcie przeanalizować, aby zrozumieć, jak możesz poprawić swoje samopoczucie.

Niewystarczająca ilość snu

 • Brak odpowiedniej ilości snu może prowadzić do uczucia zmęczenia po wstaniu.
 • Trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub niska jakość snu mogą przyczyniać się do narastania tego problemu.
 • Brak wystarczającej ilości snu w nocy może przekładać się na liczbę drzemek w ciągu dnia, które są kolejnym czynnikiem rozregulowującym zegar biologiczny.

Zmiany hormonalne

 • Wraz z wiekiem występują zmiany hormonalne, także te związane z hormonami płciowymi, takie jak menopauza u kobiet i spadek poziomu testosteronu u mężczyzn.
 • Te zmiany hormonalne mogą wpływać na jakość snu, prowadząc do osłabienia i uczucia zmęczenia po przebudzeniu.
 • Właściwe zajęcie się tymi wyzwaniami (kontakt z lekarzem, stosowanie leków czy szukanie technik radzenia sobie ze zmianami w samopoczuciu) mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami.
 • Zmiany hormonalne dotyczą też neurohormonu melatoniny, czyli pochodnej tryptofanu odpowiedzialnej za sen. Po pięćdziesiątym roku życia jej poziom często przestaje być wystarczający, aby uregulować zegar biologiczny.

zmęczenie po wstaniu

Zwiększona liczba chorób i schorzeń

 • Większe ryzyko wystąpienia różnych chorób i schorzeń przekłada się na częstsze problemy ze snem i  –  szerzej  –  odpoczynkiem.
 • Przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, choroby serca, problemy z tarczycą lub przewlekłe stany zapalne, mogą powodować uczucie zmęczenia po wstaniu.
 • Ważne jest kontrolowanie tych chorób i leczenie ich, aby zminimalizować wpływ na poziom energii.

Zmniejszona aktywność fizyczna

 • Wraz z wiekiem często obserwuje się zmniejszenie aktywności fizycznej u osób starszych  –  może wiązać się to ze zmianą trybu życia, dolegliwościami bólowymi, a często także pogorszeniem zdrowia psychicznego i mniejszą ilością energii.
 • Brak regularnej aktywności może prowadzić do osłabienia mięśni, pogorszenia wydolności fizycznej i zwiększenia uczucia zmęczenia.
 • Regularna aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości i stanu zdrowia, może pomóc w poprawie poziomu energii, a także zniwelowania zmęczenia rano.

Czy dieta wpływa na zmęczenie?

Niedobory składników odżywczych

  • U osób w wieku 50+ mogą występować niedobory składników odżywczych, które wpływają na poziom energii, a co za tym idzie  –  zmęczenie rano i senność.
  • Niedobory witamin (np. witaminy B12 czy kwasu foliowego) oraz niedobory minerałów, takich jak żelazo, mogą prowadzić do chronicznego uczucia zmęczenia, także po wstaniu.
 • Właściwe odżywianie się i suplementacja mogą pomóc w wyrównaniu tych niedoborów i zapobiec rozwinięciu się problemów takich anemia.

zmęczenie rano

A to jeszcze nie wszystko. 

Inne wyzwania związane z dietą

Pomyśl o tym, jak istotne są regularne posiłki. Unikanie długich przerw między posiłkami i utrzymanie regularności w odżywianiu pomaga utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Nagłe spadki poziomu cukru we krwi mogą prowadzić do uczucia zmęczenia. Dlatego warto spożywać regularne, zrównoważone posiłki w ciągu dnia.

Dla poziomu cukru istotne jest też wybieranie węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa o niskiej zawartości cukrów, strączki, i niektóre owoce (maliny, wiśnie, śliwki) pozwala uniknąć gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Takie pokarmy dostarczają energii stopniowo, co pozwala uniknąć uczucia nagłego zmęczenia rano.

Nie zapomnij też o białku  –  włączenie odpowiedniej ilości aminokwasów do diety jest ważne dla utrzymania stabilnego poziomu energii. Białko pomaga w budowie i naprawie tkanek, a także utrzymuje uczucie sytości.

Wskazówka: Żywność przetworzona często zawiera duże ilości cukru, tłuszczów trans, sztucznych substancji i składników chemicznych, dlatego zalecamy jej unikać. Warto skupić się na spożywaniu świeżych, naturalnych produktów spożywczych.

Podsumujmy:

W przypadku nadmiernego zmęczenia po wstaniu, szczególnie jeśli jest to uporczywe i chroniczne, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. To specjalista będzie mógł przeprowadzić szczegółową ocenę, uwzględniając wiek i inne czynniki, aby w rezultacie zaproponować indywidualne podejście diagnostyczne i lecznicze zaburzeń rytmu snu i ogólnego samopoczucia.