Z pewnością słyszałeś w przeszłości o tym, że dobre warunki do snu mają ogromne znaczenie dla jakości Twojego odpoczynku i samopoczucia. Przytulna, czysta i przygotowana do snu sypialnia może znacząco poprawić takie aspekty jak szybkość zasypiania, długość snu czy (subiektywnie odczuwaną) regenerację. Dlatego chcemy opowiedzieć Ci dziś o tym, co wziąć pod uwagę, aby lepiej się wysypiać.
Odpowiednie warunki snu. Co wpływa na Twoją regenerację?
Zacznijmy od tego, czym są te optymalne warunki dobrego snu, o których tyle się mówi. W największym skrócie: chodzi o temperaturę, brak światła i… wygodę!
Optymalna temperatura
Fale upałów, przeciągi, marznące dłonie… na pewno kojarzysz, że te aspekty nie ułatwiają zasypiania, prawda? Wszystko przez to, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na jakość snu jest temperatura w sypialni. Najlepiej, aby wynosiła ona od ok. 16 do 19 stopni Celsjusza (idealna to według badań dokładnie 18,3 stopnia). Wydaje Ci się, że to niska temperatura? T o zalecenia amerykańskiej Sleep Foundation. Chłodniejsze otoczenie sprzyja lepszemu zasypianiu, ponieważ nasze ciało naturalnie obniża swoją temperaturę w czasie snu! Przegrzanie może prowadzić do nieprzespanych nocy i częstego wybudzania się – a to największy wróg nocnej regeneracji.
Ciemność i cisza
Zarówno ciemność, jak i cisza, pozwalają skrócić latencję zasypiania (czyli czas, którego potrzebujesz do przejścia ze stanu czuwania do snu). Dlaczego? Nasze ciało produkuje melatoninę, hormon regulujący sen, właśnie w odpowiedzi na obniżony poziom światła. Warto zatem zainwestować w grube zasłony lub rolety zaciemniające i wyciszające, które zapobiegną wpadaniu światła do sypialni. Dodajmy też, że wyeliminowanie źródeł hałasu (albo przez zamknięcie drzwi, albo użycie białego szumu) pomoże Ci lepiej spać.
Komfortowy materac i czysta pościel
Wygodne łóżko to podstawa dobrego snu! Naprawdę – wybór dopasowanego materaca i poduszki pozwoli Ci na maksymalny komfort w czasie snu. Jeśli zdarzyło Ci się przebudzać przez zbyt twardy materac albo ból szyi spowodowany nieodpowiednią poduszką, zastanów się, czy to nie pora to zmienić. Jeśli z kolei Twoim problemem jest nadmierna potliwość w nocy, rozważ wymianę pościeli na tę z naturalnych, chłonnych materiałów, takich ja bawełna – odprowadzanie wody i przewiewność to ogromne zalety, nie tylko latem!
Powietrze w sypialni – nasze wskazówki
- Przed snem przewietrz pomieszczenie, aby je schłodzić i móc swobodnie oddychać całą noc!
- Niektóre zapachy, takie jak lawenda, mają działanie uspokajające i mogą Ci pomóc w zasypianiu! Jeśli lubisz przyjemne zapachy, możesz postawić na olejki eteryczne lub naturalne świece zapachowe.
- Rośliny doniczkowe (np. skrzydłokwiat czy paproć, ale nie tylko!) w sypialni mogą również poprawić jakość powietrza, co ma pozytywny wpływ na nasz sen.
Odpowiednie warunki snu. 3 wskazówki, jak zadbać o sypialnię
Najpierw rada prosta, ale zaskakująco skuteczna: ściel łóżko każdego ranka! Nie tylko pomoże Ci to wejść z odpowiednim nastawieniem w nowy dzień, ale też uchronić łóżko przed zabrudzeniem w środku dnia.
Druga sprawa: regularne odkurzaj sypialnię, ścieraj kurz – dzięki temu poprawisz jakość powietrza i zmniejszysz ilość alergenów, które wpływają negatywnie na jakość snu.
I na koniec podpowiedzmy jeszcze, że pościel w sypialni warto zmieniać raz na dwa tygodnie. Jeśli mieszkasz i śpisz ze zwierzakami – nawet częściej.