Drzemka w ciągu dnia – jaki ma wpływ na problemy ze snem?

drzemka w ciągu dnia
Ocena 5/5

Krótkie dni, długie wieczory, wszechobecna ciemność – wszystko to niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Zimowe zmiany atmosferyczne szczególnie dotkliwie odczuwają seniorzy, których tryb życia nie jest już regulowany przez pracę zarobkową. Emerytura sprawia, że nasz schemat dnia mocno się zmienia. Zamiast wstawać rano, możemy wylegiwać się w łóżku do południa. Po obiedzie ucinamy sobie drzemkę. Mniej się ruszamy, często rezygnujemy z jakiejkolwiek aktywności. Wszystkie te zachowania intensyfikują się jesienią i zimą, kiedy pogoda nie zachęca do spacerów. Rozleniwienie sprawia, że chętniej drzemiemy. Czy drzemki w ciągu dnia są zdrowe? Czy wręcz przeciwnie i mogą one fatalnie odbić się na naszym nocnym wypoczynku? Przeczytajcie.

Spanie w ciągu dnia – jak wpływa na organizm?

Wiele osób zastanawia się, jak spanie w dzień wpływa na nocny wypoczynek. Nic dziwnego. Na własnym przykładzie zauważamy często, że kiedy przychodzi wieczór, mamy problem z zaśnięciem. Często wynika to właśnie z drzemek w ciągu dnia, które pozwalają nam wypocząć. Jesteśmy wyspani, więc w nocy nasz organizm nie może się wyciszyć.


Problem ten często dotyka seniorów, którzy ze względu na mniej obowiązków mają dużo więcej wolnego czasu. Brak aktywności w ciągu dnia i ciągłe znużenie sprawiają, że organizm nie ma szans dostatecznie się zmęczyć, w związku z czym wieczorem pojawia się problem z zaśnięciem. To seniorzy również najczęściej śpią w ciągu dnia. Wszystko to sprawia, że często zmagają się z problemem nocnej bezsenności.

Czy drzemki w ciągu dnia są zdrowe?

Często wydaje się nam również, że krótka drzemka w ciągu dnia może zastąpić nam odżywczy sen nocny. To błąd. Badania dowodzą, że na dłuższą metę taki tryb życia może być bardzo szkodliwy. Im częściej sypiamy w dzień, tym większą bezsennością nocną sobie fundujemy.


Wynika to z rozregulowania naturalnego rytmu dobowego organizmu. Nasz mózg jest nauczony odczytywania sygnałów płynących ze środowiska zewnętrznego. W dzień, kiedy jest jasno, mózg dostaje wiadomość o tym, że jest to czas zwiększonej aktywności. Zaczyna produkować hormony odpowiedzialne za energię. Z kolei wraz z nastaniem wieczoru, kiedy zaczyna zmierzchać, mózg zaczyna produkcję melatoniny, hormonu, który odpowiada za wyciszenie organizmu i możliwość zaśnięcia oraz wypoczynku. Naturalnym dla nas jest więc działanie w dzień i spanie w nocy.


Jeśli urządzamy sobie regularne drzemki w ciągu dnia, tryb ten ulega rozregulowaniu. Mózg już nie wie, kiedy produkować melatoninę, a kiedy serotoninę. A to może się skończyć poważną bezsennością.

Nie tylko drzemka w ciągu dnia. Jak walczyć z problemami ze snem?

Kluczem do zapanowania nad problemami ze snem jest zmiana trybu życia na taki, który będzie zgodny z porami dnia i nocy. To szczególnie istotne dla seniorów, którzy ze względu na wiek częściej zmagają się z problemami ze snem. Dzieje się tak nie tylko w wyniku zmian w aktywności, ale również przez spadek syntezy melatoniny. Rytm dobowy syntezy tego hormonu ulega stopniowemu spłaszczeniu z wiekiem. Po 55. roku życia proces ten przyspiesza. 


W leczeniu zaburzeń rytmu snu pomóc może melatonina, dzięki której można przywrócić właściwy poziom tego hormonu w organizmie. Ale żadne leczenie nie obejdzie się bez zmiany trybu życia. Żeby pokonać problemy ze snem, musimy zacząć od zatroszczenia się o zdrowe, higieniczne podejście do codziennych aktywności.

  • Po pierwsze – zrezygnujmy z drzemek w ciągu dnia. Wypoczęty organizm nie będzie potrzebował dodatkowej dawki snu w nocy, przez co pojawią się problemy z zaśnięciem. Regularny sen w dzień może na dłuższą metę poważnie zaburzyć naturalny rytm dobowy naszego organizmu.
  • Po drugie – zadbajmy o codzienną dawkę aktywności fizycznej. W dzień, najlepiej wtedy, kiedy jeszcze jest jasno, wybierzmy się na intensywny spacer, wycieczkę rowerową lub jogging. Nie rezygnujmy z tak zwanej spontanicznej aktywności – sprzątania, wycieczki do sklepu, pielenia grządek, odśnieżania. Im więcej się ruszamy, tym lepiej.
  • Po trzecie – wieczorami zarzućmy korzystanie ze smartfona i komputera. Światło wydzielane przez ekrany jest odczytywane przez mózg jako światło dzienne. Zamiast wyciszyć się przed snem, dodatkowo się pobudzamy. A to może skutkować problemami ze snem.

Przeczytaj również nasz artykuł o tym, co może pomóc zasnąć. Znajdziesz w nim więcej wskazówek na temat tego co ułatwia zasypianie.

przeczytaj także

Przeczytaj również najnowsze artykuły

Sprawdź artykuły z wybranych kategorii