Przyczyny bezsenności u osób starszych

przyczyny bezsenności u osób starszych

Problemy ze snem dotykają ponad połowę osób po 65. roku życia. Przyczyn takiego stanu jest wiele.  Spadek melatoniny, choroby, zmiana trybu życia – wszystko to sprawia, że na emeryturze zaczynamy sypiać znacznie gorzej. Wybudzamy się w nocy, wstajemy bardzo wcześnie, a wieczorem długo nie możemy zasnąć. Za tym idzie zaś gorsze samopoczucie, zmęczenie, poirytowanie, problemy z koncentracją. Problemy ze snem u seniorów są bardzo powszechne. Co je wywołuje i jak sobie z nimi poradzić?

Problemy z zasypianiem u osób starszych

Problemy ze snem pojawiają się u wielu osób – nie tylko starszych. Co trzeci Europejczyk skarży się na przemijające, krótkotrwałe okresy pogorszenia jakości snu. Ale, co ciekawe, wśród osób po 65. roku życia skarg tych jest dużo więcej. Problemy ze snem u seniorów pojawiają się nawet w 70% przypadków. Skala dolegliwości, jak widać, jest ogromna. Pogorszenie jakości snu utrudnia codzienne funkcjonowanie, nie pozwala w pełni korzystać z życia, uprzykrza noce. Dlatego trzeba zrobić wszystko, by mu zaradzić. Jakie są przyczyny bezsenności u seniorów?


Zbyt niski poziom melatoniny. Problem nr 1

Pierwszym, powszechnym i bardzo częstym problemem jest spłaszczenie dobowego rytmu syntezy melatoniny. Proces ten rozpoczyna się około 55. roku życia i z wiekiem postępuje. Zbyt niski poziom hormonu snu może być przyczyną problemów z zasypianiem i wybudzania się w ciągu nocy. Pojawia się płytki sen, skutkujący budzeniem się w wyniku każdego dźwięku czy światła. Jeśli problem trwa, potrafi skutecznie utrudnić życie osobie, która się z nim zmaga.


Warto wybierać sprawdzone preparaty. Melatonina w tabletkach, stosowana w odpowiednich dawkach, regularnie, wykazuje działanie nasenne oraz może przynieść głęboki, odżywczy sen. 


Złe nawyki przyczyną bezsenności u seniorów

Wiele osób, po przejściu na emeryturę, całkowicie zmienia swój tryb życia. Drzemki w ciągu dnia, godziny spędzone na kanapie przed telewizorem, brak aktywności fizycznej – wszystko to sprawia, że organizm nie ma czasu i okazji, by porządnie się zmęczyć. Odpoczywając cały dzień, uniemożliwiamy sobie właściwie głęboki sen nocą. Dlatego kluczem do sukcesu jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Ustalmy sobie plan dnia, wstawajmy codziennie mniej więcej o tej samej godzinie, nie śpijmy do południa i unikajmy drzemek w ciągu dnia. Zamiast kolejnego odcinka serialu serwujmy sobie raczej spacer na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdzi się też tak zwana aktywność spontaniczna – wybieranie schodów zamiast windy, zabawa z wnukami, sprzątanie, pielenie grządek. Ruszajmy się, aktywnie spędzajmy czas, by nasz organizm miał szansę faktycznie zmęczyć się w ciągu dnia.


Higiena snu dla każdego

Zmieniając tryb życia, pamiętajmy również o tym, by zachować higienę snu. Wieczorami zrezygnujmy z ciężkostrawnych posiłków. Organizm zajęty trawieniem nie będzie mógł zapaść w odżywczy sen. Co więcej, warto ograniczyć również korzystanie ze smartfonów i tabletów czy komputerów na trzy godziny przed udaniem się na spoczynek. Emitowane przez nie niebieskie światło potrafi skutecznie utrudnić nam zasypianie. Pobudzony mózg nie będzie umiał się wyłączyć. Przed pójściem spać przewietrzmy sypialnię i przygotujmy łóżko. Odstawmy też zegarek, by – w razie problemów z zaśnięciem – nie spoglądać co chwilę na godzinę. Jeśli nie możemy zasnąć, nie przewracajmy się godzinami w łóżku. Wstańmy, poczytajmy książkę, napijmy się ziołowej herbaty. Tak, by maksymalnie się wyciszyć.

przeczytaj także

Przeczytaj również najnowsze artykuły

Sprawdź artykuły z wybranych kategorii