Niewyspanie a poziom cukru

niewyspanie a poziom cukru

Niedostateczny sen może powodować problemy zdrowotne – o tym na pewno wiesz. Nawet jedna nieprzespana noc może wpłynąć na wrażliwość bólową, oddychanie, ciśnienie czy samopoczucie psychiczne. A co łączy niewyspanie a poziom cukru we krwi?  

Niewyspanie a poziom glukozy 

Metabolizm glukozy również cierpi, gdy nie wysypiasz się wystarczająco. Badania pokazują, że organizm przestaje prawidłowo wytwarzać insulinę w sytuacji zaburzeń rytmu snu: mężczyźni, którzy przez kilka dni nie dostali odpowiedniej ilości snu, mieli trudności w regulacji poziomu cukru we krwi. Badani potrzebowali aż 40% więcej czasu niż zwykle by uregulować poziom cukru we krwi po spożytym posiłku, a zdolność do produkcji insuliny spadła aż o jedną trzecią!  

Niewyspanie a poziom cukru i apetytu 

Jak brak snu wpływa na organizm? Zbyt mało snu może bezpośrednio zwiększać poziom cukru we krwi i nasz apetyt. To dlatego niezwykle istotne jest, by spać wystarczająco długo i przywiązywać uwagę do jakości snu. Badania wykazują, że istnieje związek między brakiem snu a otyłością, co oznacza, że jeśli nie śpimy odpowiednio długo, może to utrudnić nam odchudzanie. 

Możliwość wystąpienia insulinooporności 

Badania wykazują, że zarówno brak wystarczająco długiego snu, jak i pogorszenie jego jakości, prowadzą do zmniejszenia wrażliwości komórek na insulinę oraz obniżają tolerancję glukozy. 

Pogorszenie jakości snu to też zmiany w zachowaniu i diecie 

W badaniach nad deprywacją snu zaobserwowano zmiany zarówno w zachowaniu człowieka, jak i w funkcjonowaniu organizmu, które sprzyjają spożywaniu nadmiaru kalorii. Warto też dodać, że szkodliwe nawyki żywieniowe, stres i brak aktywności mogą prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego (w tym m.in. pośrednio wpływać na zaburzenie wydzielania melatoniny). 

Pośredni wpływ snu na cukier w organizmie: krótki sen ma wpływ na zachowania żywieniowe 

Badania przeprowadzone przez dr Lauren Hale z Uniwersytetu Stony Brook pokazują, że młodzież, która śpi wystarczająco długo, podejmuje zdrowsze wybory żywieniowe niż rówieśnicy, którzy śpią za krótko. W badaniu uczestniczyło 13 284 nastolatków. Podzielono ich na trzy grupy: te, które spały krótko (poniżej 7 godzin), te, które spały umiarkowanie (od 7 do 8 godzin) oraz te, które spały zalecaną ilość czasu (powyżej 8 godzin). 

Okazało się, że młodzi ludzie, którzy spali krócej niż 7 godzin (stanowiący 18% badanych), częściej spożywali fast foody (2-3 razy w tygodniu) i rzadziej sięgali po owoce i warzywa. Co istotne dla wyników, badanie uwzględniło wiek, płeć, rasę, pochodzenie, zamożność, aktywność fizyczną oraz strukturę rodziny, a mimo to wykazało, że długość snu miała wpływ na jakość diety nastolatków.

Jeśli chodzi o niewyspanie a poziom cukru, podobne wnioski potwierdziło badanie przeprowadzone przez prof. Susan Redline z Harvard Medical School. W badaniu 240 nastolatków zaobserwowano, że ci, którzy spali krócej niż 8 godzin dziennie, spożywali więcej kalorycznych i tłustych posiłków niż ich rówieśnicy, którzy się wysypiali. Osoby, które spały tylko około 4 godzin, wykazywały większą skłonność do spożywania wysokoenergetycznych produktów i bogatych w węglowodany. Krótszy sen wiązał się również z większą podażą kalorii (475 kcal lub więcej) z dodatkowych przekąsek. 

Podsumujmy: 

  • Niedobór snu może obniżać produkcję insuliny nawet o ⅓ oraz wydłużać czas regulacji poziomu cukru po posiłku. 
  • Jak widzisz, niewyspanie a poziom cukru łączą nie tylko bezpośrednie powiązania –mówiąc o tym temacie musimy spojrzeć na sytuację dużo szerzej, rozumiejąc, że sen łączy się również z dietą (i na odwrót). 
  • Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, czy większy jest wpływ snu na dietę, czy diety na sen – oba obszary należy badać indywidualnie. 

Źródła: 

przeczytaj także

Przeczytaj również najnowsze artykuły

Sprawdź artykuły z wybranych kategorii