Hipersomnia. Skąd może wynikać senność mimo wyspania się?

Jakie mogą być przyczyny ciągłego niewyspania? W tym artykule opowiemy Ci o hipersomnii – zjawisku, które polega na nadmiernej senności w ciągu dnia. Charakteryzuje się nadmierną sennością utrzymującą się przez co najmniej 3 miesiące przed rozpoznaniem – badania wskazują, że może dotyczyć 4–6% populacji.10 Czym dokładnie się objawia? Jakie mogą być jej przyczyny? I dlaczego, mimo pozornego wysypiania się, pacjenci z hipersomnią wciąż odczuwają zmęczenie i senność? 

Hipersomnia — nadmierna senność utrudniająca codzienne funkcjonowanie 

Hipersomnia to stan, w którym osoba doświadcza nadmiernej senności w ciągu dnia. Może być spowodowany czynnikami neurologicznymi lub innymi schorzeniami, takimi jak bezdech senny, ale czasami nie ma jednoznacznej przyczyny – wtedy mówimy o hipersomnii idiopatycznej. 

Skąd wynika taka senność mimo wyspania? Mówiąc prosto: osoby z hipersomnią mają trudności w funkcjonowaniu w ciągu dnia z powodu senności, co może wpływać negatywnie na koncentrację i poziom energii. Warto rozróżniać hipersomnię od narkolepsji, która polega na spontanicznym, niekontrolowanym zasypianiu w ciągu dnia. 

Wszystko przez to, że głównym objawem hipersomnii jest ciągła senność. Osoba dotknięta hipersomnią może spać więcej niż 11 godzin na dobę, a mimo to drzemać w ciągu dnia i nadal odczuwać zmęczenie. 

Hipersomnia – objawy 

Nadmierna senność w ciągu dnia (EDS) to główny objaw hipersomnii. Osoby z hipersomnią odczuwają:

  • Silną potrzebę drzemek. Warto dodać, że drzemki te są zazwyczaj długie (ponad 1 godzinę) i, niestety, często nie przynoszą odpoczynku, a wręcz pogłębiają zmęczenie. 
  • Mgłę mózgową (brain fog). Ten objaw charakteryzuje się ospałością umysłową, trudnościami z koncentracją, pamięcią i jasnością myślenia. 
  • Długi sen. Osoby z IH potrzebują co najmniej 11 godzin snu na dobę (łącznie z drzemkami) lub ponad 9 godzin nieprzerwanego snu nocnego. 
  • Silną bezwładność snu (inercję). Mowa tu np. o trudnościach z wybudzeniem – potrzeba wielu głośnych budzików lub pomocy drugiej osoby. Po przebudzeniu osoby dotknięte hipersomnią mają uczucie dezorientacji, splątania i drażliwości, a także problemy z koordynacją ruchową. Wiele czynności wykonują automatycznie, bez pełnej świadomości. Co więcej, po przebudzeniu osoba czuje się tak, jakby wcale nie spała. 
  • Napady snu. Zdarza się niespodziewane zasypianie w nieodpowiednich miejscach i momentach. 
  • Ogólne zmęczenie, w tym brak siły fizycznej i psychicznej; stałe uczucie zmęczenia i wyczerpania. 
  •  

Powyższa lista pochodzi z wytycznych Hypersomnia Foundation. 

Rodzaje i przyczyny hipersomnii 

Jeśli chodzi o typy hipersomnii, lekarze wyróżniają trzy rodzaje: 

  • Hipersomnia idiopatyczna – występuje bez wyraźnej przyczyny. 
  • Hipersomnia pierwotna – może być spowodowana przyczynami neurologicznymi lub występować jako objaw narkolepsji. 
  • Hipersomnia wtórna – jest następstwem innej choroby, takiej jak: 
    – depresja, 
    – stwardnienie rozsiane (SM), 
    – uszkodzenie nerwów spowodowane urazem głowy, 
    – nadużywanie leków lub alkoholu,  
    – bezdech senny. 

Niektóre z tych chorób wpływają na jakość snu nocnego, prowadząc do zmęczenia w ciągu dnia. 

Hipersomnia w badaniach 

Co na temat przyczyn ciągłego niewyspania mówią badania? 

Hipersomnia a depresja 

Hipersomnia występuje u pacjentów z depresją. Jedno z badań wykazało, że hipersomnii doświadcza 17 ze 102 pacjentów z dużymi zaburzeniami depresyjnymi. Badacze wykazali związek między hipersomnią a zwiększonym apetytem, przyrostem masy ciała, pobudzeniem czy bólami głowy. 

Hipersomnia u osób starszych

Nadmierna senność u osób starszych ma charakter wieloczynnikowy. Mogą do niej prowadzić ciężkie zaburzenia oddychania podczas snu, odczuwalnie zła jakość snu, zwiększony procent czasu snu w fazie REM, ból w nocy, świszczący oddech oraz leki, których skutkiem ubocznym jest senność. U osób skarżących się na senność częściej występowało wiele czynników ryzyka jednocześnie. 

Przypisy

przeczytaj także

Przeczytaj również najnowsze artykuły

Sprawdź artykuły z wybranych kategorii