co na bezsenność seniora

Czy to już zaburzenia snu? Jak ją rozpoznać u starszych osób?

Bezsenność to problem bardzo powszechny – szacuje się, że z powodu krótkotrwałych zaburzeń jakości snu cierpi co trzeci mieszkaniec Europy. Niestety, z czasem może się on nasilać, a tymczasowe kłopoty z zaśnięciem szybko mogą przekształcić się w przewlekłą dolegliwość. Jakie są przyczyny problemu? Jak leczyć bezsenność, zwłaszcza po przekroczeniu określonego wieku? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

jak leczyć bezsenność u osób starszych

Bezsenność – czy to powszechny problem?

Bezsenność to dolegliwość znana zapewne każdemu. To stan, w którym dochodzi do zakłóceń i zaburzeń snu, które z kolei przekładają się na jakość naszego wypoczynku. Problemy ze snem mogą objawiać się na różne sposoby – od kłopotów z zasypianiem, przez wybudzanie w trakcie snu, aż po zbyt wczesne budzenie się. W zasadzie niezależnie od rodzaju bezsenności, skutek może być taki sam – znaczące pogorszenie jakości snu, odbijające się na funkcjonowaniu organizmu w ciągu dnia.
Bezsenność miewa też wiele różnych odmian – wynikają one m.in. z przyczyn oraz przewlekłości problemu. Możemy wyróżnić trzy rodzaje bezsenności:

  • Bezsenność przygodna – trwa zazwyczaj do kilku dni. Problem nie ma podłoża zdrowotnego i wiąże się z chwilową, nadzwyczajną sytuacją. Może być to reakcja na stres, emocjonujące przeżycie, zmianę otoczenia lub przekraczanie stref czasowych.
  • Bezsenność krótkotrwała – do 4 tygodni. Może wynikać z tych samych przyczyn co w przypadku bezsenności przygodnej. Dodatkowo bezsenność krótkotrwała może być wywołana przez choroby somatyczne, intensywny ból, infekcje itp.
  • Bezsenność przewlekła – trwająca powyżej miesiąca. W tym przypadku trudno wskazać jednoznaczną przyczynę. Zaburzenia mogą mieć podłoże psychiczne, wynikać z chorób i dolegliwości. Bezsenność przewlekła może dotyczyć także osób nadużywających używek oraz alkoholu.

Okazuje się jednak, że wiek również może być czynnikiem warunkującym występowanie bezsenności. Z wiekiem w organizmie człowieka pogarsza się rytm dobowy syntezy melatoniny – proces rozpoczyna się zwłaszcza po 55 roku życia. W efekcie wśród osób po 65 roku życia problem bezsenności może dotyczyć nawet 50-70%.

 

Jak leczyć bezsenność u seniorów? Poznaj przyczyny

Jak walczyć z bezsennością u osób starszych? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się możliwym przyczynom problemów. Zbyt niski poziom melatoniny, choć w kontekście snu bardzo znaczący, stanowi jedną z przyczyn. W podeszłym wieku bezsenność może być także skutkiem występowania przewlekłych chorób i schorzeń.

Wśród przyczyn bezsenności u seniorów mogą pojawić się także:

  • Bóle mięśni i stawów,
  • Reumatyzm,
  • Skurcze,
  • Zespół niespokojnych nóg,
  • Parcie na pęcherz.



Poza wymienionymi powyżej warto zwrócić uwagę także na inne przyczyny zaburzeń snu u starszych osób:

  • Zmiana rytmu dnia – zmiany wywołane np. przejściem na emeryturę lub nowym otoczeniem mogą wywoływać niepokój i stres skutkujący problemami ze snem.
  • Brak aktywności w ciągu dnia – brak aktywności, przeplatany np. popołudniową drzemką sprawa, że organizm jest wypoczęty i nie potrzebuje odpoczynku w godzinach nocnych.
  • Jedzenie przed snem – spożywanie kolacji zaraz przed snem sprawia, że organizm koncentruje się na trawieniu i oddawaniu uzyskanej energii. To również może utrudniać sen.
    Leki obniżające senność.

 

Jak leczyć bezsenność u osób starszych?

By móc skutecznie uporać się z zaburzeniami rytmu snu, konieczne jest zadbanie o jego właściwą higienę. Co to oznacza? Jak leczyć bezsenność?

Higiena snu to zbiór pewnych działań i zasad, które wpływają na poprawę jego jakości. To pewien rodzaj przygotowania organizmu na noc, odpowiednie wyciszenie i uspokojenie. Jakie czynności przyczynią się do poprawy wypoczynku?

  • Aktywności w ciągu dnia – im więcej działań podejmujemy, tym większe zmęczenie będziemy odczuwać wieczorem. Warto zatroszczyć się przede wszystkim o ruch – spacer, przejażdżkę rowerem, wizytę na basenie itp.
  • Lekkostrawna dieta – seniorzy powinni troszczyć się również o to, co mają na talerzu. Dieta powinna być bogata w warzywa i owoce dostarczające niezbędnych witamin i minerałów. Unikajmy jedzenia na 2 godziny przed pójściem do łóżka. Warto zadbać także o przyjmowanie odpowiednich składników w diecie, np. melatoniny. To hormon odpowiedzialny za poprawę snu wspiera układ odpornościowy, opóźnia procesy starzenia i wydłuża czas odpoczynku.
  • Unikanie światła niebieskiego przed snem – światło pochodzące z urządzeń elektronicznych pobudza mózg do aktywności i blokuje wydzielanie melatoniny. Unikajmy korzystania z komputera lub smartfona wieczorem – zamiast tego, lepiej wyciszyć się np. czytając książkę.