Dobre nawyki na emeryturze. Popraw jakość swojego życia!

co robić na emeryturze

Emerytura to piękny czas, w którym odchodzi większość obowiązków i można wreszcie zadbać o siebie. Jednocześnie wielu emerytów nie potrafi spożytkować tego okresu we właściwy sposób. Robiąc karierę, mieli zaledwie kilka godzin dziennie na własne sprawy i przeraża ich ilość wolnego czasu, którą otrzymali. Towarzyszy temu lęk przed nudą, bezczynnością i bezpowrotną stratą aktywnego życia. A przecież życie na emeryturze może być wspaniałe! Wystarczy tylko docenić i zaplanować wolny czas, na który ciężko zapracowaliśmy. Nie wiesz, jak pożytecznie spożytkować okres emerytury? Co robić na emeryturze i jakie nawyki wprowadzić? Zapoznaj się z naszymi podpowiedziami.

Co robić na emeryturze? Poznaj 6 dobrych nawyków!

1. Zadbaj o zdrowie na emeryturze

Co robić na emeryturze? Emerytura jest idealnym czasem, aby skupić się na swoim zdrowiu. Ze względu na wiek pewnie dokuczają Ci różne dolegliwości albo wciąż odkładasz na później zrobienie koniecznych badań profilaktycznych? Teraz jest czas, żeby to nadrobić. Pamiętaj, że większość wcześnie wykrytych chorób można wyleczyć albo maksymalnie opóźnić pojawienie się najgorszych objawów. Nie czekaj, aż choroba będzie szybsza i umów się do specjalisty. Dowiedz się, czy nie przysługuje Ci turnus rehabilitacyjny albo sanatorium. Nawet gdy jesteś szczęśliwym, zdrowym emerytem taki wyjazd to relaksujące i przyjemne doświadczenie.

2. Wysypiaj się w pełni

Jak często, gdy pracowałeś zawodowo, zdarzało się Ci wysypiać? Pewnie tylko podczas urlopu, a i to nie zawsze? Na szczęście życie na emeryturze sprzyja głębokiemu, wielogodzinnemu wypoczynkowi. Taki sen jest pożyteczny nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Zbyt krótki (lub złej jakości) sen obniża koncentrację i źle wpływa na pamięć, a co za tym idzie – niekorzystnie wpływa na relacje międzyludzkie. Śpij co najmniej 7 godzin dziennie w wywietrzonym pokoju i, w razie potrzeby, urządzaj sobie krótkie drzemki w ciągu dnia.

Koniecznie dowiedz się, jak się wysypiać na emeryturze – przeczytaj nasz artykuł!

3. Pamiętaj o melatoninie

Jak działa melatonina? Melatonina jest hormonem wytwarzanym przez szyszynkę. Jest ona odpowiedzialna m.in. za spokojny sen i pogodę ducha, dlatego bywa nazywana hormonem szczęścia. Niestety, poziom melatoniny spada wraz z wiekiem. Szacuje się, że już około 40-50 roku życia stężenie melatoniny w organizmie jest zauważalnie niższe. Skutki tego są przykre – osoby po 55. roku życia mogą mieć problemy ze snem. Dlatego dbanie o odpowiedni poziom melatoniny jest dobrym nawykiem na emeryturze

4. Zajmij się swoją kondycją fizyczną

Jeżeli nie wiesz, co robić na emeryturze, dobrym pomysłem, jest rozpoczęcie uprawiania sportu. Niekoniecznie mamy na myśli wyczerpujące treningi na siłowni, ale o aktywność fizyczną dostosowaną do wieku i stanu zdrowia. Może za młodu Twoją pasją była jazda na rowerze albo pływanie? Dlaczego do tego nie wrócisz, żeby pożytecznie spożytkować czas na emeryturze? Każda aktywność fizyczna poprawia kondycję i wzmacnia zdrowie. Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie lubisz ćwiczyć, zainteresuj się nordic walking. Chodzenie z kijkami choćby do sklepu albo na krótki spacer odciąży stawy kolanowe i wzmocni mięśnie.

5. Życie na emeryturze – znajdź sobie hobby!

Życie na emeryturze może być kreatywne, wystarczy znaleźć sobie hobby. Zapewne w Twoim życiu było coś, co sprawiało Ci przyjemność, ale nie było czasu, żeby zająć się tym na poważnie. Może wędkowanie, szydełkowanie, hodowla roślin doniczkowych? Jeżeli nie możesz sobie przypomnieć, co było Twoim konikiem, to spróbuj odkryć go na emeryturze. Są setki albo tysiące sposobów na spędzanie wolnego czasu. Emeryci dysponujący skromnymi finansami mogą korzystać z publicznej biblioteki i szukać ulubionego gatunku książek. Majsterkowicze mają pole do popisu przy naprawianiu zużytych sprzętów czy renowacji mebli. Hobby na emeryturze to sposób na nudę i początek wspaniałej przygody.

6. Zostań wolontariuszem na emeryturze

Tak samo ważne jak zdrowie na emeryturze jest poczucie bycia potrzebnym. Możesz pomagać nie tylko ludziom, ale i zwierzętom w schronisku. Wolontariat to działanie dla dobra innych, które także samym wolontariuszom pozwala być aktywnym na emeryturze i mieć poczucie pożytecznie spędzonego czasu. Ponadto wolontariat otwiera szansę na poznanie nowych osób. Jeżeli po przejściu na emeryturę znajomości z pracy się urwały, to jest ogromna szansa, że będąc wolontariuszem, znajdziesz nowych przyjaciół.

przeczytaj także

Przeczytaj również najnowsze artykuły

Sprawdź artykuły z wybranych kategorii