Jak się wyspać w krótkim czasie? Czy to możliwe?

jak się wyspać w krótkim czasie

Jak spać krótko i się wyspać? Chociaż myśl o wyspaniu się w krótkim czasie może być kusząca, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że długi, nieprzerwany sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Możesz oszukać organizm na krótką metę – ale to wszystko! Regeneracja jest, prędzej czy później, konieczna, a efekty niedoboru snu zobaczysz szybciej niż się spodziewasz.  

Jak wyspać się w 4 godziny? I czy to możliwe? 

Wyspanie się w 4 godziny nie jest niemożliwe, ale dla większości ludzi – bardzo trudne. Dzieje się tak dlatego, że nasz organizm potrzebuje określonej ilości czasu na regenerację i odpoczynek podczas snu. Dlaczego? 

Sen składa się z różnych faz 

Sen składa się z 4 faz: NREM 1, NREM 2, NREM 3 i REM. Każda z tych faz jest ważna dla regeneracji organizmu. W fazie NREM 3 organizm regeneruje się fizycznie, a w fazie REM mózg przetwarza informacje i emocje. Podczas krótkiego snu organizm nie ma wystarczająco dużo czasu na przejście przez wszystkie fazy snu, co może prowadzić do problemów z koncentracją, pamięcią i nastrojem. Więcej przeczytasz w naszym artykule: Fazy snu. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Potrzebujemy więcej snu, niż myślimy 

Jak się wyspać w 4h? Trudno o odpowiedź na to pytanie, gdy większość dorosłych potrzebuje około 7-8 godzin snu na dobę (twierdzą tak i WHO, i amerykańska National Sleep Foundation). Niektóre osoby mogą potrzebować więcej lub mniej snu, ale 4 godziny to zdecydowanie za mało dla większości ludzi.  

Krótki sen może prowadzić do problemów zdrowotnych 

Niestety – brak snu może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby serca i osłabienie układu odpornościowego. Co więcej, brak snu może upośledzać nasze funkcje poznawcze, co może prowadzić do wypadków i błędów w pracy. 

Pamiętaj: Ilość snu, której potrzebujesz, jest kwestią indywidualną. Niektórzy ludzie potrzebują 8 godzin snu w nocy, podczas gdy inni mogą funkcjonować dobrze po 6 godzinach. Ważne jest, aby słuchać swojego organizmu i spać tyle, ile potrzebujesz, aby czuć się wypoczętym i zregenerowanym. 

Jak wyspać się w 5 godzin i mniej? 

Ale jeśli możesz danej nocy spać cztery czy pięć godzin – oto kilka wskazówek, co robić, aby jak najmniej odbiło się to na Twoim organizmie. Jak się wyspać w krótkim czasie? 

Zanim zaśniesz: 

Zadbaj o komfortowe warunki snu, wybierając odpowiednią temperaturę w sypialni (około 18-21 stopni Celsjusza), zaciemnij pokój i zadbaj o ciszę. Sprawi to, że sen, choć krótki, będzie głębszy. 

Zjedz lekki posiłek co najmniej 2 godziny przed snem, aby uniknąć problemów z trawieniem. Unikaj ciężkostrawnych potraw i alkoholu. 

Przed zaśnięciem postaraj się nie korzystać z telefonu i komputera czy telewizora – to ułatwi Twojemu mózgowi regenerację. 

Po przebudzeniu: 

Wystaw się na jasne światło słoneczne, aby zsynchronizować rytm dobowy i zwiększyć poziom energii. Wiesz, jak działa melatonina? Daj jej znać, że to już koniec nocy! 

Zaplanuj 20-minutową drzemkę w ciągu dnia, aby poprawić czujność i koncentrację (ale nie wieczorem! Wtedy utrudnisz sobie zaśnięcie kolejnego dnia). 

Jeśli możesz, wypij małą dawkę kofeiny (np. filiżankę kawy) rano. 

Pamiętaj – przede wszystkim dbaj o siebie i unikaj sytuacji, w których nie możesz spać wystarczająco długo. Ale jeśli już to się zdarzy, stosuj się do powyższych wskazówek. 

przeczytaj także

Przeczytaj również najnowsze artykuły

Sprawdź artykuły z wybranych kategorii